Demirhindi-Hint Hurması Faydaları ve Kullanımı

Demirhindi-Hint Hurması Faydaları ve Kullanımı
25 Nisan 2018 tarihinde eklendi, 2.825 kez okundu.

Demirhindi veya Hint Hurması Nedir? Kullanımı Hakkında Bilgi

Baklagiller ailesine mensup olan demirhindi veya bilinen bir diğer ismiyle Hint Hurması (Tamarind indica) oldukça uzun yıllar yaşama özelliğine sahip bir bitkidir.

Meyveleri keçiboynuzu şeklinde ve koyu kestane rengindedir. Bir ağacın ortalama ömrü 150 yıl kadardır. Meyveleri veya meyvelerin sadece etli kısımlarından baharat elde edilmekte ve bu baharat Hint mutfağında Orta ve Güneydoğu Asya mutfağında sıklıkla kullanılmaktadır.

Yine Afrika’da fillerin uysallaştırılması için meyvelerinin kullanıldığı söylenmektedir. Hindistan, Orta Amerika, Senegal Meksika yetiştiği ülkelerdendir. Eski Yunan ve Mısırlıların bu bitkiyi tedavi amaçlı kullandıklarına dair bilgilerin olduğu rivayet edilmiştir.

Demirhindi (Hint Hurması) Faydaları Nelerdir?

Bileşenlerinde bulunan A, B1, B2, B3, B5, B6, C vitaminleri ile potasyum, fosfor, sodyum, kalsiyum, magnezyum, demir, bakır, selenyum gibi mineraller ile sağlığımıza geniş bir yelpazede faydalar sunmaktadır.

Osmanlı mutfağında (Kanuni’nin en sevdiği içecek olarak bilinir.) ve tıbbında susuzluk giderme, serinlemek, kusma, ateş iç sıkıntısı için kullanılan demirhindi sindirim sistemine oldukça faydalıdır. Kabızlığı giderir, bağırsak spazmına karşı koruyucudur ve sindirimi rahatlatır. Kalp hastalıklarına karşı da koruyucu olduğu bilinen Hint hurması ateroskleros olarak bilinen damar yağlanmasına karşı da koruyucudur.

Kardiyovasküler problemleri önleme özelliğine sahip olan bu şifalı bitkinin diyabet tedavisinde de etkili olabileceği düşünülmektedir. Yine obezite ile mücadelede de etkili olan besin maddelerini içerir ve obeziteyi önler. Kan lipitlererini düşürerek zayıflamayı sağlar.

Antiinflamatuar özelliği de bulunan demirhindi eklem ağrılarını giderir. Gut ve artrit gibi rahatsızlıklarda rahatlama sağlar. Meyvesinin kaynatılması ile yapılacak gargara da boğaz ağrılarını giderir ve ağrıyı hafifletir. Safra kesesi hastalıklarına karşı da faydalıdır. Hipertansiyon ve kolesterole karşı da olumlu etkileri vardır.

Demirhindi Nasıl Tüketilir

Meyveleri doğrudan yenilebileceği gibi bitkiden elde edilen baharat da salatalarda, çorbalarda ve yemeklerde kullanılabilir. Baharatı ekşi bir tada sahiptir. Demirhindi Osmanlı mutfağında şerbet olarak hazırlanmış ve kullanılmıştır. Bu şerbet özellikle sıcak yaz günlerinde serinletici ve susuzluk gidericidir.

Yan EtkileriBilinen bir yan etkisi bulunmamaktadır.Sağlıcakla kalınız.

523 views

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git