Görüntülenen Link: Ana Sayfa » Eğitim » Eğitimde Ezber Yöntemi

Ezber eğitim sisteminde öğrencilerin fazlasıyla uyguladıkları ve kendilerine göre doğru sandıkları öğrenme biçimidir. Anaokulundan tutunda üniversite eğitimine kadar öğrencilerin büyük bir bölümü ezbere dayalı öğrenmeye yönelmektedir. Özellikle sınava öncesi bu çalışma şekli uygulanıp daha sonra kolayca unutulan bir yığın bilgi olmaktadır. Bugün birçok öğrencininde sınavlarda düşük not ve puan almasının nedeni de eğitimde ezber yöntemidir.

Ezber kısa süreli öğrenme olduğundan dolayı belli bir süre sonra tekrar edilmediği için kolayca unutuluyor. Oysa ezberden ziyade öğrenilerek yani çalışılan dersin özünün anlaşılması ve zaman zaman yapılan tekrarlar sayesinde kalıcı bilgilere sahip oluruz.

Ezber insanı sorgulamadan ve anlamaya çalışmadan kabul etmeye iter. Böylece kişiler olaylar arasında bağlantı kuramaz ve sorular oluşturamaz. İşte bu da eğitimde kalitenin düşmesine neden olur. Bu durum hayatımıza da yansır. Ezberlemek her zaman için kolayımıza gelir fakat beynimize bir yığın boş bilgi ile doldurum sonra resetlemekle aynı değerde olmaktadır. Bundan dolayı ezberden ziyade olaylar arsında bağıntı kurarak ve anlama özelliğimizi de devreye sokarak çalışmaya özen göstermemiz gerekir.

200 views

Benzer Makaleler

Makale Hakkında Yorum Yazın...

© 2013 Haberi, Makalesi, Konusu, Konuları, Güncel Haber, Güncel Blog · MakalelerYorumlar