Ayakta Su İçmenin Zararları

Ayakta Su İçmenin Zararları
5 Nisan 2013 tarihinde eklendi, 250 kez okundu.

ayakta su içmemek

Birçoğumuz belki bilmediğinden ya da farkında olmadan ayakta su içiyoruz. Halbuki dinimizde de ayakta su içmek uygun görülmemiştir. Peygamber efendimiz bu konuda insanları uyarmış ve ayakta içmenin dinimizde uygun olmadığını buyurmuşlardır. Hatta aile büyüklerinden ve ebeveynlerden bu konuda uyarıları duymuşsunuzdur. Peki İslam dininde uygun görülmeyen ayakta su içmenin zararlı ne olabilirdi? Bununla ilgili hadisler şöyledir:

“Eğer ayakta su içen kimse midesine verdiği zararı bilseydi içtiği suyu şüphesiz ki geri kusardı” (Abdürrezzak 10/427 hadis 19588)

“Sizden biriniz ayakta su içmesin. Her kim unutur da içerse kusmaya çalışsın” buyurmuştur (Müslim Eşribe Hadis 116)

İnsan vücudu ayakta ve otururken farklı konumdadır. Yani midenin durumu ayakta iken farklı olurken, otururken daha farklıdır. Eğer ayakta su içersek su direk on iki parmak bağırsağına ulaşmaktadır. Oysa oturarak içtiği takdirde su mideye ulaşır ve asitle birlikte meydan gelmiş mikropları öldürür ve daha sonra on iki parmak bağırsağına gider. Böylece birçok hastalığı da önlemiş olursunuz. Ayakta içtiğiniz su bu mikroplar temizlenemez. Bu yüzden içecekleri oturarak tüketiniz.

 

46 views

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git