Deniz yıldızları nasıl beslenir?

Deniz yıldızları nasıl beslenir?
14 Aralık 2010 tarihinde eklendi, 1.075 kez okundu.

Deniz yıldızlarının belirgin bir ağzı olmasa dahi deniz yıldızları yakalayabildikleri hemen hemen bütün canlıları yiyerek beslenirler. Ayrıca deniz yıldızlarının büyük bir kısmı etçil olarak beslenmekte olup, bir kısmıda otçul beslenmektedir. Etçil olan denizyıldızları dibe çökmüş olan ölü balıkların hemen hemen hepsini yiyerek ihtiyaçlarını gidermektedir.
Deniz yıldızı türlerinden olan Porania ve Henricia türleri denizin altındaki kumları süzerek planktonlar ile beslenirler. Deniz yıldızların büyük bir çoğunlğunda besin alımı esnasında besin denizyıldızının vücut yapısına temas ettiğinde deniz yıldızındaki yapışkan özelliği ile mukusa kısmına yapışır. Ardından yapıcan besinleri denizyıldızları silerek ağzına getirir.
Deniz yıldızları en garip beslenen canlılardandır.

Ayrıca sünger ve hidroyit poliplerin üzerinde yaşayan deniz yıldızlarıda bulunmaktadır. Bu türdeki denizyıldızları büyük canlılar ile beslenirler ve avladıkları canlılar deniz yıldızlarının yutamayacağı türden ise vücut dışında sindirirler. Sindirme işlemini deniz yıldızları mide ve vücut kaslarının kasılması ile iç kısmı dışarıya doğru döndürerek ağızdan dışarıya çıkartıp yiyeceğini sararak sindirir. Sindirme işlemi bittikten sonra deniz yıldızı çekici kasların kasılması ile tekrardan vücut içine sokarak beslenir.

2.407 views

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git