Doğrudan ve Dolaylı Bulaşma Nedir?

Doğrudan ve Dolaylı Bulaşma Nedir?
27 Mayıs 2013 tarihinde eklendi, 1.522 kez okundu.

Hastalıklar bilindiği üzere vücuda giren ve farklı milyonlarca çeşidinin olduğu rahatsızlıklardır. Bu hastalıkların vücuda bulaşma şekilleri de farklı olmaktadır. Bu hastalıkların genel olarak vücuda geçerken bulaşma yolları olarak ikiye ayrılmaktadır. Bunların başında doğrudan bulaşma gelmektedir. Doğrudan bulaşma; adından da anlaşılacağı üzere hastalık ile direk temasla bulaşan hastalıklardır. bunlar  kan nakli, cinsel birleşme ve cinsel öpüşme ile bulaşan hastalıklardır. Örnek: Aids, Frengi, Hepatit B, Sifliz gibi hastalıklardır. Bu hastalıklar oldukça tehlikeli olup direk tema yoluyla vücuda geçmektedir.

Dolaylı bulaşma yolları ise 3’e ayrılmaktadır:

Hava yolu ile bulaşma: Havada dolaşan zararlı mikroplar, su, toz ve hava ile vücuda geçip hastalık oluşturmaktadır. Öksürük, grip, soğuk algınlığı gibi.

Vektörle bulaşma:Bazı mikroplar hayvanların vücudunda gelişip büyümektedir. Daha sonra insanların bu hayvanlarla teması sonucu yakalandıkları hastalıklardır. Örneğin; kuduz, veba , sıtma, akciğer kisti gibi.

Araçlarla bulaşma: Araçlarla bulaşma ise hastalığın bir eşyaya, maddeye bulaşıp daha sonra insanların o eşya ve madde ile teması sonucunda hastalığın vücuda girmesidir. Paslı çivi, iyi yıkanmamış yiyecekler, paslı kaplar gibi.

3.761 views

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git