Haberi, Makalesi,Konuları, Güncel Haber, Güncel Blog

Eşi ile Problem Yaşayanlar için Okunacak Dua

Eşi ile Problem Yaşayanlar için Okunacak Dua

Her evlilikte dönem dönem problemler olabilir. Bu tip problemlerde ilk sarılacak şeyin dua olması doğru karar olacaktır. Aile içi huzur arayanlar için dua, kocası veya karısı ile problemleri olanlar için dua, Eşiyle mutsuzluk yaşanyanlar için dua’lar toplamaya çalıştık yazımızda. Bu tip aile için huzursuzluk yaşayanlar en çok evimizde huzur kalmadı şikayetinde bulunuyor.

Halbuki huzuru ve rahatlığı sağlayan bireylerin kendileridir. Eğer ki evde yaşayan eşler Allah’tan uzaksa, ibadet ve dua’lardan uzaksa dünya sıkıntıları onları çok daha fazla sarar ve problemler neşet etmeye başlar. Bu nedenle aile içi huzur için öncellikle Allah’ın sık anıldığı bir ev olmak gerekir. Namaz kılınan, dua edilen, ibadet edilen, şükredilen, Kuran okunan, sürekli Allah’ın adının anıldığı evlerde apayrı bir sıcaklık ve huzur hâkim olmaktadır.

Aile içi Huzur, Eşler arası problemler, Eşiyle Daha mutlu olmak için okunacak dualardan önce bazı hususları belirtmekte fayda var.

Aile içi Huzur için yapılması gerekenler: Eşler Arası huzur için yapılması gerekenler

Eve geldiğinizde eşinize ve çocuklarınıza selam vermek gerekir. Mutlaka eve ne olursa olsun güler yüzle girmekte fayda var.
Size sonsuz nimetlerini bahşeden eş ve çocuklarınızı bağışlayan Allah’ı asla unutmayın. Evinizde sık sık Allah’ı anarak geçirin. Ailedeki her bir bireyin Allah’ın lütfu olduğunu unutmayın. Eksiklikleri kusurları değil iyi yönleri görmeye çalışın. Şeytan her zaman size kötüyü gösterecektir unutmayın.

Kadın ve Erkek kainatta farklı yaratılmıştır. Eşinize ait kötü bir özelliği ısrarla değiştirmeye çalışmayın. Ufak kusurlar herkeste olur. Daha toleranslı davranıp kendi kusurlarınız da olduğunu hatırlayın. Eşinizi eksiklikleri ile sevmeya alıştırın.

Peygamber efenimiz bir hadisinde kadını eğe kemiğine benzetir. Onu yanlış yol ve şiddetle düzeltmeye çalışırsan kırarsın. Kırılmanın sonucu da boşanmadır. Kadınınıza saygı duyun farklılıklarına, zayıflıklarına hoşgörü gösterin.
Eşiniz sizi seviyorsa, eksiklikleri ve ufak hataları gözünüzde büyütmeyin. Unutmayın hayallenizde olan gerçek değildir. Mükemmel olan yoktur.

Her gün evliliğiniz için Allah’a şükretmek gerekir.

Konuşmadan önce iki kez düşünün. Sinirli olduğunuz anda birbirinizi kıracak sözler sarfetmeyin. Gerekirse uzaklaşın veya abdest alıp namaz kılın.

Eşinize kızdığınızda bir kenara çekilip, iyi günlerinizi hatırlayın. Unutmayın ki her duygu geçicidir. Sonsuz mutluluk da yoktur. Hayat inişli çıkışlıdır. İlk inişte size tattırdığı tüm mutlulukları bir çırpıda silip kalbini kırmayın. Kalp kırıla kırıla paramparça olur ve sonu boşanmadır. Yapıcı olun yıkıcı olmayın.Aile içi Huzuru sağlamak ve aile geçimsizliğini önlemek için okunacak dua

1 Fatiha süresi, 3 ihlas süresi okunarak sevabı peygamber efendimizin (s.a.v)’in ruhuna hediye edin.

Sonra sabah ve akşam :

Hasbiyellahü la ilahe illa hüve aleyhi tevekkeltü ve hüve rabbül arşil aziym.

7’şer defa okuyan kimse mesut bir ile hayatı geçirir inşallah.

Dünyanın sıkıntısından kurtulur.Huzurlu bir hayat elde eder.

Ayrıca Saff süresini 70 defa okuyan kimse aile huzursuzluğundan kurtulur.

Saff Süresi Okunuşu

1.
Sebbeha lillahi ma fiyssemavati ve ma fiyl’ardı ve huvel’aziyzulhakiymu.

2.
Ya eyyuhelleziyne amenu lime tekulune ma la tef’alune.

3.
Kebure makten ‘ındallahi en tekulu ma la tef’alune.

4.
İnnallahe yuhıbbulleziyne yukatilune fiy sebiylihi saffen keennehum bunyanun mersusun.

5.
Ve iz kale musa likavmihi ya kavmi lime tu’zuneniy ve kad ta’lemune enniy resulullahi ileykum felemma zağu ezağallahu kulubehum vallahu la yehdiylkavmelfasikıyne.

6.
Ve iz kale ‘ıysebnu meryeme ya beniy israiyle inniy resulullahi ileykum musaddikan lima beyne yedeyye minettevrati ve mubeşşiren biresulin ye’tiy min ba’diy-ismuhu ahmedu felemma caehum bilbeyyinati kalu haza sıhrun mubiynun.

7.
Ve men azlenu mimmeniftera ‘alellahilkezibe ve huve yud’a ilel’islami vallahu la yehdiylkavmezzalimiyne.

8.
Yuriydune liyutfiu nurallahi biefvahihim vallahu mutimmu nurihi velev kerihelkafirune.

9.
Huvelleziy ersele resulehu bilhuda ve diynilhakkı liyuzhirehu ‘aleddiyni kullihi velev kerihelmuşrikune.

10.
Ya eyyuhelleziyne amenu hel edullukum ‘ala ticaretin tunciykum min ‘azabin eliymin.

11.
Tu’minune billahi ve resulihi ve tucahidune fiy sebiylillahi biemvalikum ve enfusikum zalikum hayrun lekum in kuntum ta’lemune.

12.
Yağfir lekum zunubekum ve yudhılkum cennatin tecriy min tahtihel’enharu ve mesakine tayyibeten fiy cennati ‘adnin zalikelfevzul’azıymu.

13.
Ve uhra tuhıbbuneha nasrun minallahi ve fethun kariybun ve beşşirilmu’miniyne.

14.
Ya eyyuhelleziyne amenu kunu ensarallahi kema kale ‘ıysebnu meryeme lilhavariyyiyne men ensariy ilellahi kalelhavariyyune nahnu ensarullahi feamenet taifetun min benuy israiyle ve keferet taifetun feeyyednelleziyne amenu ‘ala ‘aduvyihim feasbehu zahiriyne.

Saff Süresi Türkçe Meali

1 – Göklerdekilerin ve yerdekilerin hepsi Allah’ı tesbih eder. O, üstündür, hikmet sahibidir.

2 – Ey iman edenler! Yapmayacağınız şeyi niçin söylüyorsunuz?

3 – Yapmayacağınızı söylemeniz, Allah yanında şiddetli bir buğza sebeb olur.

4 – Allah, kendi yolunda kenetlenmiş bir duvar gibi saf bağlayarak savaşanları sever.

5 – Bir zaman Musa, kavmine: “Ey kavmim! Benim, Allah’ın size gönderdiği elçisi olduğumu bildiğiniz halde niçin beni incitiyorsunuz?” demişti. Onlar eğrilince, Allah da kalblerini eğriltti. Allah fasıkları doğru yola iletmez.

6 – Meryem oğlu İsa da: “Ey İsrailoğulları! ben size Allah’ın elçisiyim. benden önce gelen Tevrat’ı doğrulayıcı ve benden sonra gelecek Ahmed adında bir peygamberi müjdeleyici olarak (geldim).” demişti. Fakat onlara apaçık delillerle gelince “Bu, apaçık bir büyüdür.” dediler.

7 – İslâm’a davet olunduğu halde Allah üzerine yalan uydurandan daha zalim kim olabilir? Allah zalim toplumu doğru yola iletmez.

8 – Ağızlarıyla Allah’ın nurunu söndürmek istiyorlar. Halbuki kâfirler hoş görmese de Allah nurunu tamamlayacaktır.

9 – O, Resulünü hidayet ve hak dinle gönderdi ki, müşrikler istemese de onu, bütün dinlerin üstüne çıkarsın.

10 – Ey İman edenler! Sizi acı bir azabdan kurtaracak ticareti size göstereyim mi?

11 – Allah’a ve Resulüne inanırsınız, mallarınızla ve canlarınızla Allah yolunda savaşırsınız. Eğer bilirseniz sizin için en iyisi budur.

12 – (Eğer böyle yaparsanız Allah) sizin günahlarınızı bağışlar ve sizi altlarından ırmaklar akan cennetlere, Adn cennetlerinde hoş yerlere koyar. İşte büyük kurtuluş budur.

13 – Seveceğiniz bir şey daha var: Allah’tan yardım ve yakın bir fetih.. Müminleri müjdele.

14 – Ey inananlar, Allah’ın yardımcıları olun. Nitekim Meryem oğlu İsa da havarilere: “Allah’a (giden yolda) benim yardımcılarım kimdir?” demişti. Havariler: “Allah (yolun)un yardımcıları biziz.” dediler. İsrail oğullarından bir zümre inandı, bir zümre inkar etti. Biz de inananları, düşmanlarına karşı destekledik, onlar üstün geldiler.

Lütfen etrafınızdaki insanlar ile whatsapp guruplarınızda veya facebook üzerinden yazımızı paylaşın

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ