Haberi, Makalesi,Konuları, Güncel Haber, Güncel Blog

ESRARENGİZ SEBZENİN MÜTHİŞ YARARLARI !

ESRARENGİZ SEBZENİN MÜTHİŞ YARARLARI !

Çoğu kişinin bilmediği hatta h-ayatında ilk defa duyacağı bu esrarengiz sebzenin adı “Kara Havuç” tahminimizce ilk defa duyduğunuzda ş-aşıracaksınız fakat bu sebzenin içerisindeki vitaminler hiçbir sebze ve meyvede bulunmamakta.

Kara havuç, aslında Asya topraklarında verimli bir şekilde yetişebilen bir havuç türüdür. Kara havucun rengi siyahtan daha çok mora yakındır ve yöresel yerlerde çoğunlukla mor havuç olarak da bilinir. Ülkemizde ise kara havucu daha çok şalgam suyunun yapımında kullanıldığını görürüz.

Saklı Bir Vitamin B*mbası Olan Kara Havucun Faydaları

Flavonoid ve antosiyanin isimleriyle bilinen pigmentler içindeki renkleri kara havuca aktarabilir olması sayesin de. Kara havucun şuanda bu renklerde olmasına katkı sağlıyor. Şuan ki bilimsel anlayışa göre k*nser önleyici, yaşlanma geciktirici ve bağışıklık sistemini güçlendirici etkileri bulunuyor.

Ayrıyeten diyabet ve kalp h-astalıklarına karşı da koruyucu e-tkileri de mevcut .Bu nedenden dolayı yaban mersini, böğürtlen, kara dut, kara erik gibi meyveler a-ntioksidan etkileri yüksek meyvelerdir. Kara havuç, vitaminler, mineraller ve a-ntioksidanlardan oluşan i-nanılmaz bir bileşime sahiptir.

100 gr taze, siyah havucun tavsiye edilen günlük miktardan 5 kat fazla A vitamini içerir. Orta derecede C, K, B6, B1, B3 ve B5 vitaminleri de bulabiliriz. Mor havuç düzenli olarak tüketilmesi bağışıklık sistemi için faydalıdır, kemik sağlığı için faydalı besinlerdendir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ