Evdeki Rutubetten Kurtulmak İçin Çözümler

Evdeki Rutubetten Kurtulmak İçin Çözümler
24 Aralık 2018 tarihinde eklendi, 1.826 kez okundu.

Eviniz rutubet sorunu varsa, duvarlar küflenir, evinizin içi küf kokar daha da önemlisi rutubet sağlığınızı tehdit eder.Duvarlardaki rutubeti gidermek için en etkili çözümlerden biri çamaşır suyudur. Çamaşır suyunu bir sprey şişesine aktarın ve rutubetli duvara püskürtün ve birkaç dakika bekleyin.

Çamaşır suyu kullanırken, odanın havalandırılmasına, maske, eldiven ve önlük kullanmayı unutmayın.

Duvarları rutubetten temizledikten sonra tekrar rutubet olmaması için, antibakteriyel özelliklere sahip kireç bazlı boya ile boyayın.

Özellikle zemin katta veya bodrum katında yaşayanlar, daha fazla rutubetle uğraşmak zorunda kalırlar. Bu sorun genellikle, binada kullanılan malzemelerden kaynaklanır. Duvarlar zemin ile doğrudan temas halinde olduğundan daha geçirgendir, bu da nem problemlerine neden olur. Bu nedenle su geçirmez bir sıva kullanmak gerekir. Eğer imkanınız varsa, duvarlarınızı rutubete neden olmayacak şekilde sıvatın ve uygun boya ile yeniden boyayın.

Rutubetten kurtulma yolları Aşırı yağmur, yerin nemliliği ya da yaşadığımız kentin iklimi, rutubete neden olabilir.

Evin havalandırılması

Sorunu doğal bir şekilde çözmeye çalışmak için, tüm odaları havalandırmak için evin pencerelerini ve kapılarını günde en az 10 dakika açmak gerekir. Ayrıca, yemek pişirirken, davlumbaz kullanmak veya pencereleri açık tutmak da önemlidir.

Nem alıcınızı kendiniz yapın

Evinizdeki nemi emmesi için tuz kullanabilirsiniz. Nemin fazla olduğu noktalara, bir bez torba içinde ya da kapağı açık bir kap içinde tuz yerleştirin. Her 4 metrekare alan için 200 gram kalın tuz yeterli olacaktır.

Tuz lambası Büyük alanlardaki nemi gidermek için Himalaya tuz lambalarından kullanabilirsiniz.

Silika granülleri

Yüksek nem emiş gücüne sahip oldukları için çekmecelere, dolaplara silika granülleri yerleştirerek bu alanlardaki nemden kurtulabilirsiniz.

Kireç

Nemi emmek için mükemmel bir yoldur. Ancak, cilt ve gözlere temas etmemesi için dikkat edin. Sadece bir kavanoz içine koyun ve nemli alana yerleştirin. Tüm nemi çekecektir.

Tropik bitkiler Tropik bitkiler de, nemin miktarını azaltmak için idealdirler, çünkü aşırı su buharını doğal olarak ortadankaldırabilirler.

Evde yoğunlaşma nasıl ortadan kaldırılır?

Yoğuşma, havanın maruz kaldığı sıcaklık değişimlerinden kaynaklanan doğal bir olaydır. Ancak bunu önleyebilirsiniz. Her şeyden önce, ev içinde çamaşır kurutmaktan kaçının. Çamaşır kurudukça, çamaşırdan çıkan su buharı duvarlarda neme neden olur.

Mutfakta, yemek pişirirken, daima açık bir pencere bulundurun.

Banyoyu, duştan sonra mutlaka havalandırın.

Ayrıca, ev içinde çiçek yetiştirmek, iç ortamın koşullarını değiştiren fotosentez işleminden dolayı yoğuşmanın meydana gelme olasılığını artırır.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git