Haberi, Makalesi,Konuları, Güncel Haber, Güncel Blog

Evinizde Organik Sabun Yapmak İstermisiniz..? Evde Organik Sabun Nasıl Yapılır?

Evinizde Organik Sabun Yapmak İstermisiniz..? Evde Organik Sabun Nasıl Yapılır?

Evde sabun yapımı malzemeleri açısından zor gibi görünse de bir kez yaptıktan sonra oldukça kolay gelecektir. Kullanmak için ya da aksesuar olarak evde sabun yapmak mümkün. Ancak bu ikisinin malzemeleri de yapım şekli de farklılık gösteriyor. Biz size başlangıç olarak kullanmak için doğal ve organik sabun nasıl yapılır onu anlatalım. Malzemeler size yabancı gelse de tüm malzemeleri internet üzerinden kolayca ve uygun fiyata temin edebilirsiniz.

Malzemeler
Zeytinyağı ( piyasadaki hazır zeytinyağlarından ucuz bir tane kullanabilirsiniz)

Su
Termometre
Sodyum hidroksit (Sud kostik )
Çeşitli sabun kalıpları
Çelik tencere
Tahta kaşık
Mikser ya da blendır
Su bardağı
Yapılışı:
İlk olarak çelik tencereye 6 su bardağı su koyun. İçerisine bir paket sud kostiği yavaş yavaş karıştırarak ekleyin. Bu karışım oluşunca ısı açığa çıkacaktır. Karışım 40 dereceye düşünceye kadar bekleyin.

Diğer bir kabin içerisine 3 su bardağı zeytinyağı koyun ve 40 dereceye ulaşana kadar ısıtın. Her iki karışım da istenilen sıcaklığa ulaşınca zeytinyağını sud kostik karışımına ekleyin. Bu yeni karışımı mikserle yavaş yavaş en az on dakika çırpın.

Bu aşamada Karışımın size sıçramamasına dikkat edin. Özellikle gözünüzle temasından kaçının. On dakika dolunca biraz ara verin ve bir on dakika kadar daha karıştırın.

Bu süre sonunda boza kıvamı alacaktır. Karışımın sıcaklığının yine 40 derece kadar olmasına özen gösterin. 2-3 derecelik farklar sorun olmayacaktır.

Tüm bu işlemler tamamsa karışımı yoğurt mayalar gibi sarın ve 24 saat bekletin. 24 saat boyunca hiç açmadığınız karışımı daha sonra açın ve sabun kalıplarınıza dökün.

Sabun kalıplarda 2-3 gün kadar bekledikten sonra hava alan bir yerde iki ay kurutun. Üzerinde beyazlı oluşması normaldir. Kullanınca gidecektir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ