Haberi, Makalesi,Konuları, Güncel Haber, Güncel Blog

Göz Kapağı İltihabınız Varsa Işte Çözümler

Göz Kapağı İltihabınız Varsa Işte Çözümler

Kirpiklerinizin kökleri yağ bezeleri bulundurur. Bu bezler enfeksiyona bağlı olarak tıkanması veya tahriş olması göz kapağı iltihabını tetikler. Olası belirti ve bulguları şunlardır. Göz kapaklarında kaşıntı veya kızarmış göz kapakları, gözlerde yanma hissi, yağlı göz kapakları, kırmızı gözler, gözlerde sulanma, kirpik dibinde kabuklanma, ışığa karşı duyarlılıktır.

Bu gibi durumlar için evde yapabileceğiniz bazı uygulamalar var

İyi hijyen göz kapağı enflamasyon tedavisi için

Bunun için düzenli olarak ılık suyla göz kapaklarını temizleyin. Ayrıca doktorunuzun vereceği temizleme solüsyonu ile göz kapaklarını temizleyin. Saçlarınız için antibakteriyel şampuan kullanın.

Sıcak kompres uygulayın

Sıcak kompres, göz kapakları için etkili bir çözümdür. Sıcak kompresler kirpiklerin etrafında sorunların çözülmesine yardımcı olacaktır. Ilık suya temiz bir bez batırın. Sıkın ve birkaç dakika için kapalı göz kapağının üzerine koyun. Bu uygulamayı 3 veya 4 kez yapın. Göz kapağınızın çevresinde biriken çapakları alın.

Göz kapaklarını fırçalayın

Göz kapaklarındaki yağ kalıntısı, çapaklanma ve pullanmanın birikmemesi için sık sık göz kapaklarının fırçalanması gerekmektedir. Ilık 1 fincan suyun içine 2 veya 3 damla bebek şampuanı ekleyin. Bu karışımın içine temiz bir pamuk batırın. Nazikçe göz kapaklarını 15 saniye bu pamukla silin. Tüm kalıntılardan kurtulduktan sonra gözlerini soğuk su ile yıkayın.

Çay Ağacı Yağı

Göz kapaklarınızdaki sorun bakterilerden dolayı oluşuyorsa o zaman size çay ağaçı yağı iyi gelebilir.

Bir çorba kaşığı hindistan cevizi yağı ya da zeytin yağının içine 2 veya 3 damla çay ağaçı yağı ilave edin. Bu çözeltinin içine pamuklu çubuk batırın. Gözlerini kapatın ve kirpiklerinizin dibinde pamuklu çubuğu dolaştırın. Gözlerinizi 5 ila 10 dakika kapalı tutun.

İlgili: Göz alerjisini hafife almayın

Hint Yağı

Hintyağı evde deneyebileceğini bir başka etkili tedavi yöntemidir.

Ilık suyla iyice göz kapağı ve kirpiklerinizi yıkayın

5 dakika boyunca göz kapağının üzerine sıcak kompres uygulayın. Çapak oluşumunu önlemek için gece yatmadan önce gözleriniz kapalı olarak kirpiklerinize pamuklu bir çubukla hint yağı sürün. Ertesi sabah, ılık suyla iyice yıkayınız.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ