Haberi, Makalesi,Konuları, Güncel Haber, Güncel Blog

İtfaiyeciler Y-angına Neden Olan Ev Eşyaları Hakkında Uyarıyor – Bazılarını Görünce İnanamayacaksınız

İtfaiyeciler Y-angına Neden Olan Ev Eşyaları Hakkında Uyarıyor – Bazılarını Görünce İnanamayacaksınız

Okuduğumuz ve gördüğümüz y-angın haberlerinde y-angının çıkma nedenlerinin çoğu zaman aynı olmasına alıştık. Yaşınız ilerleyince ve ev sahibi olunca siz de p-aranoyak olmaya başlıyorsunuz.

Özellikle itfaiyeciler insanları y-angınların çıkma nedenleri hakkında önceden uyarıyor. Hemen her evde bulunan ve hiç tahmin etmediğiniz şeyler y-angın çıkmasına neden olabiliyormuş.

Az sonra okuyacaklarınız itfaiyecilerin direk olarak aktardıkları bilgiler.

1- Kurutma makinesi Kurutma makinenizi kullandıktan hemen sonra filtresini temizlemeniz gerekiyor. Aksi halde büyük bir sürprizle karşılaşabilirsiniz.

Kurutma makineleri çalışma prensipleri gereğince oldukça ısınabiliyorlar. Filtrede biriken maddeler oldukça kuruyor. Ani bir kıvılcımla kurutma makinesi y-anabiliyor.

2- Uzatma kablosu

Uzatma kablosunda ek veya hasar varsa y-angın çıkartabiliyor. Bir de kabloyu halının veya kapının altında geçirmemeniz öneriliyor.

Yine uzatma kablosuyla yüksek voltajda elektrik tüketen aletler kullanmamanız faydanıza.Uzatma kablosu kullanmak zorundaysanız anahtarlı ve akım korumalı olanlarını tercih edin.Uzatma kablosu nedeniyle sadece 30 saniye içinde evinizde y-angın çıkabiliyor.

3- Y-angın tüpü

İş yerlerinde, okullarda, hastanelerde ve diğer birçok yerde y-angın tüpleri görürüz. Peki nasıl kullanılacağını biliyor musunuz?

Güvenlik pinini tutup çekin.5-3 metre geriden a-teşin kaynağına doğrultun.Kolu bastırın. A-teşin yayıldığı alana püskürtün.

4- Ampul

Y-angın çıkma nedenlerinden en yaygınlarından biri de ampullerdir. Ampul kullanımında ampulün vat değer oldukça önemli. Aşırı ısınan ampuller patlayıp yangın çıkartabiliyorlar.

Öncelikle lüzumsuz yere ışıkları açık bırakmayın. Eskiyen ampullerinizi değiştirmeyi unutmayın.

5- Y-angın alarmı

Y-angın alarmı bulunan her 5 evden 3’ündeki y-angın alarmının çalışır halde olmadığı tespit edildi. Y-angın alarmınızın çalıştığından emin olmanız gerekiyor.

Bunun yanı sıra evinizin her odasında y-angın detektörü bulundurmanız hayati önem taşıyor. Çıkan y-angınların yarısından çoğu akşam saat 11 ile sabah saat 7 arasında gerçekleşiyor.

Kulağa basit gibi gelse de bunların görmezden gelinişi nedeniyle y-angın çıkıyor.Çok geç olmadan önlemlerinizi alın.
Paylaşarak potansiyel bir y-angının önüne geçebilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ