Kuraklığı Karşı Ülkemizde Alınacak Önlemler

Kuraklığı Karşı Ülkemizde Alınacak Önlemler
2 Haziran 2013 tarihinde eklendi, 949 kez okundu.

Kuraklık gerçekten insanoğlunun başına gelmesini istemediği doğal afetlerdendir. Belli dönemlerde her yerde meydan gelebilir. Kısa süreceği gibi çok uzun kuraklıklarda yaşanabilir. Fakat kuraklık aslında sadece doğa olayı olarak da nitelendirmek yanlış olacaktır. Nedeni ise insanların tahribatları sonucu da kuraklık meydan gelmektedir.

İnsanların kuraklıkla baş etmesi oldukça zor olup kuraklıkla karşılaşmamak adına ülkemizde alınacak önlemler nelerdir bunları ele alalım:

  1. Öncelikle kuraklık konusunda insanlar bilinçlendirilmelidir. Çeşitli konferanslar, seminerler, gezilerle insanlar bilinçlendirilmelidir.
  2. Ormanlar yok edilmemeli ve yeşil alanlar çoğaltılmalıdır.
  3. Su kaynakları doğru kullanılmalıdır.
  4. Su tüketimi kullanmada insanlar bilinçlendirilmelidir. Boşa su tüketimi önlenmelidir.
  5. Kuraklık başlamadan önce gerekli çalışmalar başlatılması gerekir.
  6. Ağaçlar korunmalıdır.
  7. Nem oranı düşürülmemelidir.

Kuraklığın birinci nedeni ise yeşil alanların azlığıdır. Bugün ülkemize baktığımızda insanlar ormanları bilinçsizce kullanmakta ve tahrip etmektedir. Atılan izmaritler, cam kırıkları, bilinçsiz yakılan ateşler her sene yüzlerce hektar alanı yok etmektedir. Gelecek nesillere tertemiz bir dünya bırakmak istiyorsak mutlaka kuraklığa engel olmalıyız. Kuraklık başladığı andan itibaren özellikle nüfusun yoğun olduğu bölgelerde yaşam zorlanacak ve canlı bütün varlıklar yok olma ile karşı karşıya kalabilir. Özellikle insanlar açlık, yiyecek ve içecek zorluğu yaşayabilir.

 

3.508 views

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git