Kuran’da İnsanın Evrenle İlişkisi Nasıl Belirtilmektedir?

Kuran’da İnsanın Evrenle İlişkisi Nasıl Belirtilmektedir?
15 Nisan 2013 tarihinde eklendi, 729 kez okundu.

kuran evren

Kuran-ı Kerim tüm dünyaya gönderilmiş yol gösterici ilahi kitaptır. Kuran alemlerin Rabbi’nin bizlere sunduğu muhteşem yeryüzü işaretçisidir. Kuran’da birçok konu ile alınmış insanların ibret alması gereken konulardan bahsedilmiştir. Özellikle insan ve evrenle ilişkisi de ele alınmıştır.

Allah insanı yaratarak onun evrende nasıl yaşaması ve ayak uydurması için akıl ve imkanlar verdi. İnsanlar akıllarını kullanarak evrende bulunan ilişkileri anlamaya çalıştı. Böylece hayatını kolaylaştıracak icatlar yaptı. Allah insanların evreni anlamaya çalışırken de onun kudretini görmesini ve şükretmesini bilmesini ister. Şeytanın esiri olmayıp, Allah’ın kudretine dayanmalıdır.

Kuran’da insanlar evrensel ilgili bilgilerde vererek insanların bu hayatı sorgulayıp doğru yolan dönmesini ister. Kuran’da birçok ayette buna rastlayabiliriz. “Kesin olarak inananlar için yeryüzünde işaretler vardır” (Zariyat 20), “Ufuklarda (yer ve göklerde) ve kendi nefislerinde insanlara ayetlerimizi göstereceğiz ki Kuran’ın gerçek olduğu onlara iyice belli olsun.” (Fussilet 53)

Şüphesiz, göklerin ve yerin yaratılışında, gece ile gündüzün birbiri ardınca gelişinde, insanlara yarar sağlayacak şeylerle denizde seyreden gemilerde, Allah’ın gökyüzünden indirip kendisiyle ölmüş toprağı dirilttiği yağmurda, yeryüzünde her çeşit canlıyı yaymasında, rüzgarları ve gökle yer arasındaki emre amade bulutları evirip çevirmesinde elbette düşünen bir topluluk için deliller vardır.(bakara suresi)

1.521 views

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git