Ortaçağ ve Modern Çağ Felsefesinin Karşılaştırılması 1

Ortaçağ ve Modern Çağ Felsefesinin Karşılaştırılması 1
23 Ocak 2013 tarihinde eklendi, 444 kez okundu.

Ortaçağ felsefesi özellikle skolastik dönemde teoloji fakültelerinde yapılan otoriter din geleneğine bağlı ilahi ağırlıklıdır. Temelinde 2 şey vardır. 1)Din  2) Otorite

Ortaçağ felsefesinin önemli özelliklerinden bir tanesi kollektif oluşudur. Bu nedenle skolastik felsefe düşünürleri özellikle üniversite ve manastırlarda görev yapmışlardır. Standart eserleri ele almışlardır. Modern felsefeye baktığımızda ise geleceğe ve otoriteye karşı bir baş kaldırıştır. 17yy ve 18yy düşünürleri üniversitelerden uzak kalmışlardır. Kendi özgür yaratıcı düşüncelerini akademik öğretim dilinden uzak kendi dilleri ile ifade etmişlerdir.

Ortaçağda kullanılan bilim dili Latince’dir. Modern çağda ise filozof kendi ana ilini kullanmıştır. Modern çağ kollektivizme karşıdır.

Ortaçağda felsefe teolojinin, akıl imanın hizmetinde olmuştur. Özellikle bu dönemde yetişmiş düşünürler St Thomas Aquinas, Augustinus, Ochamlı William, Anselmus’tur. Modern çağda ise felsefe salt aklın ürünüdür. Bu çağ filozofları ise Descartes, Spinoza, Bacon gibi filozoflar çağlarını özümsemişlerdir. Problemlere felsefelerinde çözüm getirmişlerdir. İnsanlığa yol göstermişlerdir. Teolojiden bağımsız, kendi felsefelerini ortaya koymuşlardır. Aralarındaki en önemli ayırım Ortaçağ felsefesi teolojiye bağımlı olurken, modern çağ felsefesi teolojiden uzak kalmıştır.

 

 

 

223 views

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git