Ortaçağ ve Modern Çağ Felsefesinin Karşılaştırılması 2

Ortaçağ ve Modern Çağ Felsefesinin Karşılaştırılması 2
23 Ocak 2013 tarihinde eklendi, 479 kez okundu.

Modern felsefe Descartes’le başlar. Çünkü Descarts’ten sonraki filozoflara baktığımıza Descartes’e ya karşı çıkmışlar ya da destek çıkmışlardır.Örneğin; Malebranche Descartes’in ruh ve beden konusunu el almış ve karşı çıkmıştır.

Ortaçağ felsefesinin diğer özelliği ise teolojiye bağımlı olmasıdır. Bu felsefede Tanrı bütün sistemlerin başı ve sonudur. Bu bakımdan Tandrı’dan yola çıkma konu alanlarını belirlemiştir. Yani bu dönemde Tanrı varlığını, iktidarını, değerleri, bilgini konusu olmuştur. Yaratıcı düzenden sorumlu yegane varlıktır. Hiyerarşik varlık anlayışıyla karşılaşırız. Yani her şeyin başında Tanrı vardır. Tanrı sudur kavramıyla varlıkları meydan getirmiştir.  Yine sudur anlayışı İslam filozoflarında da vardır. Onlar sudur kuramının İslam dini açısından yorumlamışlardır. Sudur zorunlu taşma olduğundan Gazali bunu reddetmiştir.

Modern çağda ise teolojiden bağımsız olmasıdır.(Özerk olması)Özerk olması demek insan merkezli bir felsefe olmasıdır. Buna biz homosantrik felsefe diyoruz. Bu nedenle modern felsefenin hareket noktası “ben” ve akıldır. Bunun en güzel örneğini Descartes’te görüyoruz. Bilginin insanın kendinde ve zihninde temellendirmek önemlidir. Diğer önemli problem ise  varlığı hem bilimin hem de insanın kendi ekonomik durumuna göre değer oluşturmak istenmiş.

 

 

184 views

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git