Parmak Çıtlatmak Zararlı mı?

Parmak Çıtlatmak Zararlı mı?
3 Haziran 2013 tarihinde eklendi, 1.354 kez okundu.

Parmak çıtlatmak çoğu insanın oldukça fazla yaptığı bir eylemdir. Hatta büyükler bu konuda çok kızar ve bazı çeşitli söylemlerle korkutarak parmak çıtlatmayı önlemek isterler. Hatta bazıları arada yapsa da bazı kişiler bunu alışkanlık haline getirip istem dışın parmak çıtlakmaktadır.

Oysa yapılan araştırmalarda çıkan sonuç parmak çıtlatmanın zararının bulunmamasıdır. Bu konuda çalışma yapan  Dr. Donald Unger bir elindeki parmaklarını tam 60 yıl çıtlatır. Diğer elinin parmaklarına ise asla dokunmaz. 60 yılın sonunda her iki el parmağında bir değişiklik olmadığını fark etmiştir. Böylece parmak çıtlatmanın zararlı olmadığını kanıtlamak istemiştir.

Parmak çıtlatması da meydana gelen ses eklemler arasındaki gaz kabarcıklarının patlaması sonucu çıkmaktadır. Parmak çıtlatmak bilimsel çalışmalar sonunda ortaya çıkan sonuçta ileride kavrama yetisi hiç çıtlatmayan insanlara oranla biraz düşük olacağıdır.

Fakat her ne olursa olsun parmak çıtlatmayı bırakmanızda fayda vardır. Bunun size yararı yoktur. Eğer ellerinizde farklı bir rahatsızlıklar var ise bunun parmak çıtlattım ondan oluyor düşüncesine kapılmadan direk doktora başvurunuz.

526 views

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git