Saksıda Biber Nasıl Yetiştirilir?

Saksıda Biber Nasıl Yetiştirilir?
10 Haziran 2013 tarihinde eklendi, 2.410 kez okundu.

Son yıllarda artan balkonda sebze yetiştirmek oldukça yaygın hale geldi. Tüketicilerin sebzeler konusunda duyduğu kimyasal ürünlerden dolayı kendi sebze ve meyve yetiştiriciliğini kendi yapmak istiyor.

Bundan dolayı da evi ya da balkonu müsait olanlar, genelde sebze yetiştiriciliğine daha çok merak saldı. Bunların başında balkonda yetiştirilen biber, domates, fesleğen, nane, maydanoz ve marul gelmektedir. Oldukça kolay yetişen bu bitkiler için çok fazla bir şey yapmanıza da gerek yoktur. Öncelikle biber fidanı almanız gerekir.

Biber fidanlarını tohum satan dükkanlarda ve pazarlarda bulmanız mümkündür.  Daha sonra yuvarlak ya da dikdörtgen saksılar almalısınız. Fazla ekmeyi düşünüyorsanız dikdörtgen saksılar daha uygundur. İçine hazır topraklar satılmaktadır. İster onlardan alırsınız isterseniz de gübre karışımı olan herhangi bir toprak katabilirsiniz.

Saksınızı ağzına kadar topraklar doldurun ve delikler açarak biber fidelerini yerleştirip kenarlarını toprakla kapatın. Saksınızı sulayın ve Güneş görecek şekilde balkonunuzun bir köşesine yerleştirin. Her gün toprağını sulayarak biberlerin yetişmesini bekleyin. Toprağı eksilirse toprak eklemeniz mümkündür.

1.183 views

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git