Suç Kızartmada Değil Yağda!

Suç Kızartmada Değil Yağda!
28 Ocak 2012 tarihinde eklendi, 468 kez okundu.

Deep-fried frozen meatlovers pizza
Halk arasında yaygın olarak konuşulan ve genellikle her kesim tarafından zararlı olarak görülen kızartmaların aslında zararsız olduğu, kızartılan yağın zarar derecesini belirlediği belirlendi. İspanya’da yapılan bir araştırmada araştırmacılar, kızartmalarla ilgili sorunun, kızartmada kullanılan yağ ile alakalı olduğu belirtildi.

Araştırmaların devamında, kızartmada kullanılan ayçiçeği ve zeytinyağı gibi yağların kalp sağlığını daha önce belirtildiği kadar tehdit etmeyeceği ve zarar düzeyinin tahmin edilenden daha az olduğu belirtildi. Araştırmalarda, kızartmada kullanılan ayçiçeği ve zeytinyağının kalp sağlığını tehdit eden bir etkiye sahip olmadığı belirtilirken, sorunun aynı zamanda beslenme şekli ve besin alışkanlıkları ile alakalı olmadığı öğrenildi. Araştırma sonuçlarında dikkat çeken bir diğer durum ise, kullanılan yağların hayvansal yağ olmadığı sürece tehdit yaratmadığı ancak hayvansal yağların ciddi sağlık riskleri oluşturduğu görüldü. Bilindiği üzere bir çok uzman ve diyetisyen kalp sağlığı dışında vücut sağlığının korunabilmesi için hayvansal yağlardan uzak durulması gerektiğini vurgulamaktadır.

Kalp rahatsızlığı bulunan kişiler üzerinde yapılan incelemelerde rahatsızlığın kızartılmış yiyecekler ile alakalı olmadığı görüldü. Uzmanlar ise bu sonuca göre rahatsızlığın kızartmada kullanılan yağ ile ilişkili olduğu konusunda fikir birliğine vardı. Uzmanlar, kalp sağlığını korumak için bu gibi önlemler almak yerine daha sağlıklı ve bitkisel yağlar ile beslenilmesi ve özellikle tüketilen gıdaların taze ve sağlıklı olması gerektiği belirtildi. Yaş ile beslenme şekli arasında bir ilişki olduğu vurgulanırken, her yaşa uygun diyetlerin uygulanması gerektiği bir kez daha hatırlatıldı.

100 views

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git