Haberi, Makalesi,Konuları, Güncel Haber, Güncel Blog

Tilki İle Kalleş Yılan Fıkrası

Tilki İle Kalleş Yılan Fıkrası

Zamanın birinde iki çok iyi dost olan tilki ile yılan yaşarmış. Mevsimlerden kış gelmiş. Tilki ile yılan yiyecek aramaya çıkmışlar, çok aramışlar ama bulamamışlar ve bir dereye gelmişler yılan tilkiye; – Tilki kardeş beni sırtına alda karşıya geçelim demiş.

Tilki yılanı sırtına almış tam karşıya geçerken yılan tilkinin boynuna dolanıp öldürmek istemiş. Tilki zorda olsa yılanı boynundan yere atmış ve yılana;

– Biz iyi bir dostuz bunu bir daha yapma, kafanı uzatta o yeşil gözlerini bir daha göreyim. Demiş. Yılan kafasını uzatınca tilki yılanı kafasından ısırıp öldürmüş, yere düz bir şekilde koymuş ve;

– Ben orası burası oynayan dost değil işte böyle dümdüz dost isterim. Demiş.

BONUS FIKRA Temel’ in popülaritesi

Temel italya”da Fiat fabrikasinda işçi olarak çalışmaktadır. o dönemin Sovyet lideri Kruscev resmi bir ziyaret icin italya”ya gelmistir. Programda Fiat tesislerini ziyarette vardır. Kruscev Fabrikanin tezgahları arasinda dolasirken Temel ile karşılaşır. Herkesin gözü önünde ””Vay Temel…”” diye sarilip kucaklaşırlar. Ayaküstü sohbet ederler. Tüm protokol bu dostluktan dolayı büyük bir şaşkınlık yaşamaktadır. Konuk gittikten sonra patron Temel”i çağırıp, Krusçev”i nereden tanıdığını sorar. Temel ”Hiiç” der. ””Ben eskiden komünisttim.. . 1 Mayıs kutlamaları için parti beni Moskova”ya göndermişti. Orada tanışmıştık.”” Olay unutulmuştur. Üç beş ay sonra bu kez Amerika başkanı Nixon gelmiş İtalya”ya. Yine aynı program ve fabrika ziyareti söz konusudur. Tezgahların arasında ””Vay Temel.Vay Nixon.”” muhabbeti yaşanır. İyice meraklanan patron ziyaretten sonra Temel”i yine çağırır. Soru da cevap da aynıdır; ””Bir ara Amerika”ya göç etmeye kalkıştım. New York”ta başım polisle belaya girdi. Bu Nixon o zaman çiçeği burnunda bir avukattı. Beni o savunmuştu..”” Olay bu kadarla kalsa iyi. İki ay sonra Fransa başkanı De Gaulle ziyaretinde de aynı manzara yaşanınca Patron Agnelli derin bunalımlara girmiş. Kendisini tanıyan yok. Yanında çalışan Temel”in uluslararası çevresi var.

-De Gaulle”ü nereden tanıyorsun? -Nazilere karşı Paris”te yeraltı savaşı yapıyorduk… Özel kuryesiydim.

-Sen herkesi tanır mısın? -Evet, hemen hemen… Patron iyice hırslanmış. -Neredeyse Papa da arkadaşım diyeceksin. Temel gülmüş. ””Tabii. Yakın arkadaşımdır.”” Çıldırma noktasına gelen Agnelli haykırmış :

-İspatla… İspatlayamazsan kovarım… Temel :

-Tamam, bu pazar ayininde Vatikan meydanında olun. Papa balkondan halkı takdis ederken ben yanında olacağım. Patron pazar”ı iple çekmiş. Vatikan”da Papayı bekleyen kalabalığın arasına karışıp beklemeye başlamış. Bir süre sonra Papa balkona çıkmış. Yanında Temel… Kalabalığa bakıp, patronunu bulmaya çalışıyor. O sırada bir kargaşa olmuş. Biri bayılmış.. Temel bayılanın kendi patronu olduğunu görünce Papaya ””Bana müsaade” deyip meydana koşmuş. Agnelli yerde yatıyor.. Bir iki kişi de ayıltmaya çalışıyor. Temel çevresindekilere, ””Bu benim patronumdur; ne oldu?”” diye sorunca biri cevap vermiş :

– Siz Papa ile balkona çıktığınızda bunun önünde iki Japon turist vardı. Japonlardan biri senin patronuna dönüp, ”Şu sağdaki bizim Temel, ama yanındaki kim?” diye sorunca seninki düşüp bayıldı.:

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ