Toki’ye Nasıl Başvurulur? Toki’ye Başvuru Şartı Nedir?

Toki’ye Nasıl Başvurulur? Toki’ye Başvuru Şartı Nedir?
10 Nisan 2013 tarihinde eklendi, 746 kez okundu.

toki evi

Toki’ye Nasıl Başvurulur? Toki’ye Başvuru Şartı Nedir?

Toki ülkemizde birçok dar gelirli vatandaşlara ev imkanı sunarak onları kira ödemekten kurtarmaktadır. Böylece dar gelirli vatandaşlarda ev sahibi olarak kira ödeme derdinden kurtulup, kira parasına ev sahibi oluyorlar. Bu açıdan bakıldığından oldukça uygun olup, yıllarca kazansa da dahi ev sahibi olamayacak ailelere bir imkandır.

Toki evleri oldukça modern ve günümüz şartlarına göre uygun mimari ve iç dizayn ile yapılmış evlerdir. Mutfak dolapları, parkeler, camlar, tuvalet ve banyolar bitmiş şekilde teslim edilmektedir. Yani size düşen temizledikten sonra oturmaktır. Her metrekare ev farklıdır. Buna göre elbette fiyatları ve taksitleri de farklıdır. Sizin bütçeniz ve aile yapınız hangisine uygun onu tercih edebilirsiniz. Örneğin; kalabalık aileler daha büyük evi seçerken, çekirdek aileler daha küçük ve uygun olan Toki dairelerinden alabilirler.

Toki evlerinde şehit ailelerine, gazilere, dul ve yetimlere de imkan sağlanmaktadır.

Toki evlerine sahip olmak için tabi ki bazı şartları da karşılıyor olmak gerekir. Bu şartlar ise şu şekilde sıralanmaktadır:

 

  1. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olması,
  1. Projenin bulunduğu il /ilçe sınırları içerisinde 1 yıldan az olmamak koşulu ile ikamet ediyor olması veya projenin bulunduğu il veya ilçe nüfusuna kayıtlı olması,

·      Şehit Aileleri, Maluller  ile Dul ve Yetimleri kategorisinde başvuracakların en az   3 (üç ) yıldır ikamet ediyor olması veya il/ilçe nüfusuna kayıtlı olması gerekmektedir.

  1. Toplu Konut İdaresinden  konut satın almamış olması ve Toplu Konut İdaresinden konut kredisi kullanmamış olması, (Şehit Aileleri, Maluller ile Dul ve Yetimleri kategorisi hariç)
  1. Kendisine eşine ve/veya velayeti altındaki çocuklara ait tapuda kayıtlı bağımsız herhangi bir gayrimenkulün olmaması, (Şehit Aileleri, Maluller ile Dul ve Yetimleri kategorisi hariç) (Başvuru sahibinin hisseli olarak sahip olduğu gayrimenkuller hariç)
  1. Başvuru tarihi itibariyle 25 yaşını doldurmuş olması  gerekmekte olup, ancak,

·       Eşi vefat etmiş olan çocuklu dul bayanlarda yaş şartı aranmamaktadır.

  1. Aylık hane halkı gelirinin, en fazla net 2.600 TL. olması, (Başvuru sahibinin, eşinin ve velayeti altındaki çocuklarının gıda, yol, vs. her türlü aldıkları yardımlar dahil olmak üzere toplam hane halkı aylık net gelirinin en fazla 2.600 TL. olması gerekmektedir.) (İstanbul ilinde gelir şartı 3.100 TL olarak uygulanacaktır.)
  1. Ayrıca, yukarıdaki başvuru şartlarına sahip olan;

·  1. Kategori olan“Şehit Aileleri, Maluller ile Dul ve Yetimlerinin” ,

·  2. Kategori olan“İstiklal Savaşı Gazisi,  Kore Gazisi , Kıbrıs ve Vatani Hizmet Gazilerinin” ,

·  3. Kategori olan “En az %40 Özürlü Vatandaşlarımızın”

·  4. Kategori olan “Diğer alıcı adaylarının”

Başvuruları ayrı olarak 4 kategoride kabul edilecektir.

  1. Bir hane halkı adına, yani kişinin kendisi, eşi ve velayeti altındaki çocukları adına yalnızca bir adet başvuru yapılabilecektir.

551 views

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git