Usb bellekten format atma

Usb bellekten format atma
16 Kasım 2010 tarihinde eklendi, 448 kez okundu.

Genelde netbook’larda herhangi bir cd/dvd sürücü olmadığından dolayı insanlar format atarken zorluk çekmektedir. Halbuki netbook kullanıcıları yada dvd veya cd sürücü bozuk olan ve hiç bir cd sürücü olmayan kişiler bir flash bellek yardımı ile format atabilirler. Bilgisayarına XP kurmak isteyen kişilerin Flash Belleği en az 1 gb olması gerekmektedir ve Windows 7 işletim sistemini kurmak isteyen kişilerin flash belleği ise en az 4 gb olmak zorundadır.

Bir zamanlar ben netbook kullanıcısıydım ve formatı şu şekilde atıyordum;
İlk öncelikle herhangi biryerden XP cdsi bulun ve bu XP cdsini bilgisayarınızda hardisklerinden birine kurun. Mesela benim bilgisayarımın hardiski 2ye bölünüz. C ve D şeklinde. Ben USB’den format atarken ilk öncelikle D Yerel Diski üzerinde “XP” isimli bir klasör oluşturuyorum ardından xp dosyalarını içine kopyalıyorum. Daha sonra USB belleğe boot verme işlemini uyguluyorum. Sizde XP dosyalarınızı yada format atmak istediğiniz işletim sistemi dosyalarını bilgisayarınızın herhangi bir hardisk alanına kopyalamanız gerekmektedir.

İşletim sistemi dosyalarını hardisk alanlarınızdan birine kopyaladıktan sonra buradan USB MultiBoot programını indirin.

Yukarıda verdiğim dosyayı indirdikten sonra arşiv içerisinden çıkartın ve daha sonra karşınıza şu şekilde bir görüntü gelmesi gerekmektedir;

İndirdiğiniz klasör içerisindeki hiç bir dosyaya dokunmadan USB_MultiBoot_10 isimli dosyayı çalıştırın. Karşınıza komut işlem merkezi açılarak şu görüntü çıkacaktır;

Yukarıdaki resimdeki görüntüyü aldıktan sonra herhangi bir tuşa basmadan önce usb belleğinizi bilgisayarınıza takın, ardından klavyenizde herhangi bir tuşa basın. Daha sonra şu şekilde bir görüntü alacaksınız;

Daha sonra sizden ilk olarak flash belleğinizi biçimlendirmek istemektedir. USB belleği biçimlendirebilmek için Enter your choice: kısmının karşısına H yazarak biçimlendirme programını çalıştırın. Program çalışınca karşınıza şöyle bir görüntü gelecektir;

Burada hiç birşeye dokunmadan Quick Format seçeneğini işaretleyin ve “Start” düğmesine basın. Daha sonra biçimlendirme tamamlandıktan sonra Close seçeneğine tıklayarak biçimlendirme ekranını kapatıp Dos ekranına geri dönün.

Dos ekranında şöyle bir görüntü göreceksiniz;

Ekranı bu şekilde gördükten sonra Enter your choice: kısmının karşısına “1” yazın ve hardiskinizde bulunan XP klasörünü seçin.

XP klasörünü seçtikten sonra XP dosyaları konumu belirlediniz ve Enter your choice kısmına tekrardan “2” yazarak bir sonraki aşamaya geçin.

Karşınıza daha sonra bir ekran çıkacaktır ve bu ekran üzerinden flash belleğinizi seçmeniz gerekmektedir. Eğer herhangi bir ekran çıkmazsa Enter your choice kısmına flash belleğin harfini yazın. Harf dediğimiz sürücü numarası. Yani bir sürücü taktığınız zaman sürücü isminin yanında yazan rakam. Genellikle usb takıldığı zaman usb harfi F olmaktadır.

USB belleğinizi seçtikten sonra eğer doru ise karşınıza şöyle bir ekran açılacaktır;

Buradan Evet seçeneğini seçip ilerleyin. Karşınıza çıkan penceleri kendinize göre doldurabilir yada standart kullanmak için hepsine Evet diyerek kurulum aşamasına geçebilirsiniz.
Ayaları tamamladıktan sonra DOS ekranına bu sefer “3” seçeneğini yazıyorsunuz ve enter tuşuna basarak dosyaların flash belleğinize kopyalanmasını sağlıyorsunuz.

Kopyalama sırasında size 1-2 adet soru sorulacaktır ve soru sorulduğu zaman dos ekranında “Y” harfini yazarak kopyalama işleminin tamamlanmasını bekleyin. Ayrıca dosyalar sisteminizi Türkçe algılarsa “Y” harfi yerine “E” harfine basıp kopyalamayı devam ettin.
Kopyalama işlemi biraz zaman almaktadır. Kopyalama tamamlandıktan sonra BİOS’a girerek boot penceresinden usb belleğinizi tanıması için seçmeniz gerekmektedir. Daha sonra bios ekranını kaydedip kapatın.
Flash bellek okunmaya başladığı zaman karşınıza bir çok seçenek çıkacaktır ve bu seçeneklerden sadece 1. seçenek ile 2. seçenek sizin işinize yaramaktadır. Diğerlerine dokunmayın.
Format atabilmek için ilk öncelikle 2. seçeneği seçmeniz gerekmektedir. Bilgisayarın hardisk biçimlendirmesi ve dosya kopyalanması tamamlandıktan sonra yeniden başlatılacaktır ve yeniden başlatıkdıktan sonra karşınıza çıkan seçeneklerden bu sefer sadece 1. seçeneği seçiyorsunuz ve diğer kopyalama işlemleri tamamlanıyor.
Format süresince kesinlikle USB belleği çıkartmayın ve Masaüstünü görene kadar flash bellek takılı dursun. Masa üstünü gördükten sonra bilgisayarınızı yeniden başlatın ve flash belleği çıkartıp usb’den attığınız xp’yi kullanmaya başlayın.

Kurulum ve boot hakkındaki sorularınızı yorum kısmından yazabilirsiniz.

1.683 views

Etiketler:

Usb bellekten format atma Konusuna 1 Yorum Yapıldı
  1. fuat dedi ki:

    ben flash bellek harfını yapamıyorum orda takıldım kaldım cok denedım ama kabul etmıyor ne yapmam gerekıyor acaba yardımcı olrusanız sevınırm..

Sayfa başına git