Dr. ÖZ; Her Sabah Uyandığınızda Bunları Yapın

Dr. ÖZ; Her Sabah Uyandığınızda Bunları Yapın
14 Mart 2019 tarihinde eklendi, 855 kez okundu.

Sabah, ” günün geri kalanının nasıl geçeceğini belirleyen önemli bir zaman dilimi. Aşağıdaki adımları izleyerek güne s-tresten uzak başlayabilirsiniz. En iyi kısmıysa bunları üç dakika gibi kısa bir sürede yapabilmeniz… OMUZ EGZERSİZİ: S-tres, k-a-n dolaşımınızı e-tkileyerek boyun ve omuz kaslarımızda tutulmalara sebep oluyor. Omuzlarımızı çevirerek yapacağımız esneme hareketi o bölgedeki k-a-n akışının hızlanmasına yardımcı oluyor.

Önce omuzlarınızı beş defa arkaya, s-onra beş kez de öne doğru dairesel hareketlerle çevirin. SU İÇİN: Bu, kulağa çok basit ve önemsizmiş gibi gelebilir ancak sabah ilk iş olarak su içmenin tahmin edemeyeceğiniz kadar önemli e-tkileri var. Sabah uyanır uyanmaz su içmek, sindirim kanalınızı, gün boyu gelecek besin m-addelerinin emiliminin sağlanması için harekete geçiriyor. Baş ucunuzda bir bardak su bulundurarak uyanır uyanmaz su içmeyi hatırlayabilirsiniz.

YOGA NEFESLERİ: ‘Pranayama’ denilen bir yoga nefes egzersizi, s-tresin azalmasına yardımcı oluyor. Bu egzersiz için çok az vakit ayırmanız yeterli… Nefes alırken dörde kadar sayın ve verirken de yine dört saniye sayarak nefes alışlarınızı, verişlerinizle eşleştirin. Nefesinizi derinleştirmeye ve rakamları çoğaltmaya çalışın.

ZİHNİMİZİ GÜÇLENDİRECEK BEYİN EGZERSİZLERİ : Zihnimizi k-eskin ve berrak tutmak için günde birkaç dakikamızı alacak düzenli egzersizlerin önemi büyük. Üstelik eğlenceliler de çünkü çapraz bulmaca, sudoku veya satranç gibi oyunlara benziyor. İSMİNİZİN HARFLERİYLE BAŞLAYAN İKİŞER KELİME SÖYLEYİN : Eğer isminiz ‘Zeynep’ ise isminizi oluşturan kelimeler ilk harf olmak üzere 12 kelime bulacaksınız.

Örneğin ilk harf için “zebra” ve “zar” diyeceksiniz. S-onra bunu geri kalan harfler için yapacaksınız. Seçtiğiniz kelimeleri yazın ve ne kadar uzun süre tekrardan kaçabileceğinize bakın. Kelime bulurken kategoriler de oluşturabilirsiniz. Örneğin bir gün yemek, bir gün şehir kategorisi gibi…

YILIN AYLARINI ALFABETİK OLARAK AKLINIZDAN SAYIN : Bir yılda bulunan 12 ayı alfabetik sırayla saymaya çalışın. İhtiyacınız olursa ayları yazabilirsiniz ancak biraz z-orluk katmak için kalem kullanmadan yapmaya çalışın. HAFTANIN GÜNLERİNİ TERSTEN VE ALFABETİK OLARAK SAYIN : İstediğiniz günden başlayarak günleri tersten sırayla sayın. Bunu başardıktan s-onra günleri alfabetik sırayla saymayı deneyin.

YILIN AYLARINI TERSTEN ALFABETİK SIRAYLA SAYIN : Eğer s-on iki egzersiz size fazla kolay geldiyse ayları tersten ve alfabetik olarak saymaya çalışın. Yazmadan yapmayı başarırsanız ekstra puan! DOĞUM TARİHİNİZİ TOPLAYIN : Zihninizi çalıştırmanın en güzel yollarından biri de harfleri rakamlarla değiştirmek.

Doğum tarihinizdeki rakamları toplayıp s-onra haneleri tekrar toplayıp toplam rakamı bulmak gibi basit matematik işlemleri yapın. 5 KIRMIZI, 5 MAVİ OBJE BULUN : Beyninizi tazelemenin kolay yollarından biri de bilgisayar ekranından bir süre uzaklaşıp etrafınıza odaklanmak… İki dakika içinde etrafınızdan, cebinize sığabilecek beş kırmızı ve cebinize sığamayacak kadar büyük beş mavi obje bulmaya çalışın. Bu egzersizi farklı şekillerde deneyin. Kaynak:bilgidoktoru.com

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git